KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 13568014
nr 1356 8014
Henry Wenck
(1851-1936), Danmark
Akvareller, 2 st, Motiv från Skagen. Signerad, daterad 1918-20. Proveniens Isac Gustav Clason, hans son Gustav Clason i arv inom familjen till 2020
Kondition: 2 st på papper, ej ramad
Heinrich Wenck, dansk arkitekt och bildkonstnär född 1851, död 1936.
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
måndag 26 oktober 2020
kl 20:55:30
150 kr
200 kr
Henry Wenck
Läs mer om Henry Wenck